Tyto stránky již nejsou udržovány. Obsah je postupně přesouván/aktualizován na adrese chytrosti.marrek.cz.

1/1

TeX a LaTeX

Tato stránka má sloužit jako pomůcka pro výuku LaTeXu (a pokud bude zájem tak i TeXu) v rámci předmětu DTP. TeX a jeho nádstavba LaTeX je OpenSource typografický systém pro profesionální sazbu textu. Zápis zdrojového kódu vzdáleně připomíná HTML.

Výslovnost

Písmeno X znamená řecké písmenko chí a vyslovuje se jako ch případně k. TeX se tedy nejčastěji vyslovuje Tech případně Tek nikdy ale ne Teks. LaTeX se vyslovuje jako LaTeX nebo LejTeX.

Vztah TeXu a LaTeXu

Autorem TeXu je profesor Donald Knuth, který ho vytvořil pro sazbu své učebnice programování The Art of Computer Programming. TeX je programovací jazyk pro elektronickou sazbu dokumentů. Vyjadřovat se pouze TeXem by ale bylo velice složité a těžkopádné. Proto se v praxi pro sazbu používají tzv. formáty a styly, které jsou vytvořeny v TeXu. Základním formátem je plain. Autorem plainu je sám Donald Knuth. Dalším hojně používaným formátem je LaTeX. Dalo by se také říci, že plain a LaTeX jsou TeXová makra.

Velice jednoduše se TeX dá přirovnat k asembleru a LaTeX k programovacímu jazyku C. LaTeX umožňuje bez hlubších znalostí TeXu různá automatická číslování, křížové odkazy, automatickou sazbu obsahu, má definovány uživatelslé šablony atd. Daní za tuto uživatelskou přívětivost je menší pružnost systému.

Výhody TeXu a LaTeXu

Nevýhody TeXu a LaTeXu

Malý příklad

V malé ukázce jsem se snažil demonstrovat, co LaTeX všechno umí.

pdf soubor | zdrojový soubor | obrázek | dvi soubor | postscipt

Dostupná literatura

Kde získat TeX

Uživatelé Linuxu ho naleznou v každé věštší linuxové distribuci. Ostatní uživatele musím odkázat na stránky CSTUG.

Odkazy

| navigace |

Licence Creative Commons Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! Antispam.er.cz Blog: Tlapicka.net