Tyto stránky již nejsou udržovány. Obsah je postupně přesouván/aktualizován na adrese chytrosti.marrek.cz.

1/1

Programátor(y)? pro Atmel AT89S..+

Tato stránka se snaží shromáždit poznámky o HW a SW k ISP programování μ-kontrolérů Atmel s architekturou 8051.

Malý úvod

Pro nahrání programu do μ-kontroléru je zapotřebí jednak hardware a jednak software. Hardware je připojen k nějaké komunikační periferii PC a je označován jako programátor. Software pomocí tohoto programátoru komunikuje s μ-kontrolérem a je schopen stáhnou/nahrát program/data z/do jeho paměti.

Hardware a software spolu musí spolupracovat. Existují programy, které komunikují s jedním jediným konkrétním hardwarem, ale existuje také software, kde je možné si vybrat z nabídky několika nabízených standardních programátorů. Oním standardním hardwarem může být například:

Paralelní port

paralení port

Paralelní port nebo také LPT, nebývá dnes již běžnou výbavou PC. Většina základních desek tento port nemá vyveden. Na základní desce jako takové, ale tento port je. Stačí jej tedy vyvést.

Obrovskou výhodou paralelního portu je, že používá TTL logiku. S tím je spojena jednoduchost zapojení. Nejčastěji se používá zapojení stk200. Je jednoduché, funkční a ryché.

Jako software používám uisp ale na webu lze nalézt množství návodů i se software.

Obzvláště zajímavě vypadá myslím ISP programmer. Za zmínku stojí i PonyProg.

Zde nabízím ke stažení podklady pro výrobu hardware, který používáme při výuce.

Sériový port

RS232

Sériový port se používá asi více než paralelní, ale u novějších PC je ho také třeba vyvést z case ven. Důležité je vědět, že tento port používá úrovně napětí od -15V do +15V. Existují zapojení se zenerovými diodami, která tyto úrovně převádějí na TTL, ale funkce není vždy zaručena. Je proto lépe použít převodník MAX232. Pro sériový port se nejčastěji používá programátor označovaný jako stk500.

Na webu toho lze opět najít spoustu:

Nejlákavěji vypadá myslím biprog.

USB

USB konektor

Asi nejzajímavější je programovat pomocí USB. Nejčastěji používaným programátorem, který si můžete snadno vyrobit nebo i koupit je USBasp. USBasp je ale primárně určen pro μ-kontroléry Atmel AVR. Programovat μ-kontroléry AT89Sxx je možné například pomocí PROGISP: USB 8051/AVR programmer

Jen je škoda, že AVRDUDE nativně nepodporuje programování μ-kontrolérů řasy 8051. Údajně je to ale možné:

Za zmínku stojí i programátor USBtinyISP.

Přehled software

| navigace |

Licence Creative Commons Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! Antispam.er.cz Blog: Tlapicka.net