Speciální pomůcky

Makrofotografie je odvětví fotografie, kde jsou speciální pomůcky při práci nutné více než kdekoliv jinde. Tyto pomůcky nám mají zajistit možnost zaostřit fotografovaný objekt na malou vzdálenost a tím umožnit následné zvětšení. Pomůcek pro makrofotografii je mnoho a každá má své výhody i nevýhody.

Předsádkové čočky

Předsádková čočka je vlastně spojná čočka, která umožní zkrátit předmětnou vzdálenost objektu a tím umožní zaostření objektivu na kratší vzdálenost. Tento objektiv pak ale nelze jako u spojení s většinou pomůcek zaostřit na nekonečno. Velikost čočky neboli optická mohutnost se udává nejčastěji v dioptriích a určuje zakřivení čočky, které jsou většinou vyrobeny z plastu nebo ze skla. Často jsou složeny z více členů nebo zlepšeny o antireflexní vrstvy. Na trhu existuje spousta výrobců předsádkových čoček, jejichž výrobky se liší provedením, kvalitou i cenou.

Použití předsádkové čočky je velice jednoduché, protože se šroubuje do filtrového závitu na objektivu. Výhodou použití je nepatrná ztráta světelnosti procházejícího světla. Použitím také nijak neovlivníme automatiku fotoaparátu, protože čočka je použita před objektivem. Mnohdy se uvádí, že předsádkové čočky jsou v makrofotografii výhodné svou cenou, což ale nemusí být vždy pravda. Jednotlivé čočky se liší v kvalitě a ceně, že se tímto pravidlem nemůžeme řídit. Nejlevnější předsádkové čočky lze pořídit s cenou již do 1 000 Kč. Kvalitnější čočky od renomovaných výrobců jsou dostupné za cenu od 1 000 Kč až po několik tisíc korun.

Mezikroužky

Mezikroužek je plastový nebo častěji kovový tubus, který neobsahuje žádné optické členy. Jeho hlavní úlohou je zvětšit vzdálenost objektivu od těla přístroje, čímž se změní zaostřovací rozsah a možnost zaostřit objektiv na kratší vzdálenosti. Současně ale není možno s takovým objektivem zaostřit na nekonečno. Mezikroužky jsou na obou koncích opatřeny závitem nebo bajonetem. Použitelné jsou pro přístroje s výměnnými objektivy, kde se vloží mezi objektiv a tělo fotoaparátu.

Mezikroužky Praktica
Mezikroužky Praktica

Mezikroužky se vyrábí v různých velikostech, přičemž nejčastěji se prodávají v sadě po třech kusech. Hlavní nevýhoda spočívá ve značném úbytku světelnosti mezi objektivem a fotoaparátem. Nelze je tedy použít při velkém zvětšení z důvodu problematického určení expoziční doby a možnosti zaostření. V takových případech se hodí spíše pro statické motivy nebo s kombinací použití blesku nebo makroblesku.

Fotoaparát s mezikroužky Praktica
Fotoaparát s mezikroužky Praktica

Některé mezikroužky mohou být vybaveny i elektrickým přenosem informací mezi objektivem a fotoaparátem. To je zejména výhodné pro clonový simulátor a automatické zaostřování, i když při větším zvětšení není autofokus pro nízkou světelnost schopen na fotografovaný předmět zaostřit.

Makroměch, měchové zařízení

Obdobou mezikroužků je měchové zařízení neboli makroměch, který umožňuje plynulou změnu velikosti a tím zvětšení zpravidla ve větším rozsahu. K některým makroměchům můžeme kombinovat i reverzní kroužek, díky kterému dojde k obrovskému zvětšení.

Makroměch Praktica
Makroměch Praktica

Fotoaparát s makroměchem
Fotoaparát s makroměchem

Reverzní kroužek

Pomocí reverzního kroužku lze objektiv nasadit na fotoaparát v obrácené poloze, což je umožněno tím, že na jedné straně je kroužek vybaven závitem pro uchycení na filtrový závit objektivu a na druhé straně je dle typu fotoaparátu závit nebo bajonet, kterým se kroužek přichytí na fotoaparát. Touto konstrukcí je dosaženo poměrně velkého zvětšení oproti normálně uchycenému objektivu.

Reverzní kroužek
Reverzní kroužek

U reverzního kroužku je výhodné použít zvláště objektivů s krátkou až střední ohniskovou vzdáleností. Použitím širokoúhlého objektivu dosáhneme největšího zvětšení, avšak je zde potíž se vzdáleností předmětu od objektivu, která v tomto případě je velmi malá. Spojení objektivů s dlouhou ohniskovou vzdáleností se nevyužívá z důvodu malého zvětšení a z důvodu váhy objektivu, která je značně vyšší a mohla by poškodit jemné uchycení filtrového závitu. Výsledné zvětšení je však vždy závislé na konstrukci použitého objektivu.

Fotoaparát s nasazeným reverzním kroužkem
Fotoaparát s nasazeným reverzním kroužkem

Makroobjektivy

Jediná pomůcka pro makrofotografi, se kterou lze ostřit na nekonečno, je makroobjektiv. Je to vlastně normální objektiv, kterým můžeme zaostřit na menší vzdálenosti než normální objektiv a tím umožnit zvětšení předmětu až do měřítka 1 : 1. Požadavkem makroobjektivů je také velká světelnost, která většinou začíná na hodnotě 2,8.

Mezi hlavní výhody patří zejména zachování možnosti automatiky fotoaparátu a objektivu a tím možné měření expozice přístrojem. V mnoha případech je automatika fotoaparátu schopna i zaostřovat, i když ve větším měřítku zvětšení již není fotoaparát schopen mnohdy správně zaostřit. Značnou nevýhodou je cena, která je vyšší než cena objektivů srovnatelné ohniskové vzdálenosti bez možnosti zaostření na krátkou vzdálenost.

Cena makroobjektivů je značně vyšší než u ostatních fotografických pomůcek, ale objektiv můžeme následně použít i jako portrétní, proto se jej vyplatí pořídit zejména pro vážné zájemce o makrofotografii.